NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Pokud odpověď na svou otázku nenajdete, napište mi.

Je přirozená antikoncepce spolehlivá?

Spolehlivost metody je určena tím, jak správně umíme vymezit hranice plodného a neplodného období. Při správném užívání této metody je spolehlivost 99,6%. Hormonální antikoncepce má spolehlivost 99,7%. Spolehlivost této metody je tedy rozhodně srovnatelná s hormonální antikoncepcí či nitroděložním tělískem.

Je přirozená antikoncepce i pro mě?

Přirozená antikoncepce je zde pro všechny ženy a slečny, které chtějí ke svému tělu vědomě přistupvat a chtějí využít "výhod", které nám ženství přináší. Je vhodná pro ženy i s DLOUHÝMI CYKLY. (Pokud má žena dlouhý cyklus, nemusí se sledovat každý den, avšak pouze potřebných cca 14 dnů z cyklu). Je vhodná i pro ženy s NEPRAVIDELNÝMI CYKLY. (Nemusíme je mít pravidelné jako hodinky. Pokud jsou cykly nepravidelné či dlouhé, ještě neznamená, že nejsou zdravé. To vše však brzy zjistíte 🙂 )

Není sledování se příliš časově náročné a složité?

Bazální tělesnou teplotu si sledujeme 2 - 6 minut dle toho, jaký zvolíte teploměr. Hlenového příznaku si všímáme pouze na toaletě, proto to není časově náročné vůbec. Při užívání hormonální antikoncepce musíme myslet na to, abychom polkly pilulku minimálně 21 dnů ve stejnou dobu. Při používání přirozené antikoncepce se sledujeme ráno po probuzení cca 12 - 14 dnů v cyklu. Určitě ne celý cyklus. Zkusme alespoň 3 minuty věnovat sami sobě, svému zdraví, své plodnosti. Tělo nám to mnohonásobně vrátí.

Není vyhodnocování odsledovaných hodnot příliš složité?

Ze začátku doporučuji investovat trošku času do tréninku. Pro vyhodnocování jsou však dána jasná pravidla, podle kterých se postupuje. Stačí si je osvojit. A pamatujte na to, že na to NEBUDETE SAMI! Vždy se na mě můžete kdykoliv obrátit. Časem to však již nebude potřeba. 🙂

Musím se sledovat po celou dobu cyklu?

Rozhodně ne. Jsem zastáncem toho, aby žena sledovala pouze nezbytně nutné ukazatele a to po nezbytně nutnou dobu. Pokud žena s přirozenou antikoncepcí teprve začíná, doporučovala bych sledovat se od skončení menstruace do okamžiku, než bude ovulace potvrzena. Žena, která už svůj menstruační cyklus zná a ví, že u ní k ovulaci dochází např. 20. den cyklu, začne se sledovat až např. 8 – 9 dnů před očekávanou ovulací a skončí po potvrzené ovulaci. To znamená, že žena se bude v průměru sledovat zhruba 12 – 14 dnů v cyklu.

Co když se jednou zapomenu změřit? Ztratím tím celý cyklus?

Určitě ne! Pokud se z nějakého důvodu ráno nezměříte, nic se neděje. Určitě to nevzdávejte a sledujte se dál. To nejhorší, co se může stát, je, že si ukončíte plodné obodbí o ten jeden den později. Hlavu vzhůru. 🙂

Mohu využívat přirozenou antikoncepci hned po porodu, ještě když kojim?

Určitě ano. Pravidla pro sledování návratu své plodnosti po porodu jsou trošku jiné, avšak také velmi spolehlivé.

POKUD JSTE NENAŠLA ODPOVĚĎ NA SVOU OTÁZKU, NAPIŠTĚ MI.

Péče o Vás

Hana Přikrylová

Kontaktní e-mail

h.prikrylova@antikoncepcejinak.cz